Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Aynı günde canlıdan canlıya 3 böbrek nakli yapıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Birimi tarafından aynı günde canlıdan canlıya 3 böbrek nakli yapıldı.

Geçen yıl kurulan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Birimince kadavradan 3 karaciğer ve 9 böbrek nakli yapıldı. Canlıdan canlıya ilk böbrek nakli ameliyatında ise aynı gün, bir yıldır diyalize giren 30 yaşındaki Şahin Karakoç'a kardeşi Muhammet Karakoç'tan, 38 yaşındaki Abdurrahman Işık'a annesi Aile Işık'tan ve 5 yıldır diyalize giren Hatice Çolak'a kızı Gülbahar Hakikat'ten alınan böbrekler nakledildi. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Doç. Dr. Yalçın Yüksel, Doç. Dr. Metin Sarıkaya ve Op. Dr. Tuğrul Çakır, sağlığına kavuşan 3 hastanın katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Necat Yılmaz, 1 yıl önce organ nakil birimini kurduklarını, Antalya'daki üçüncü organ nakil merkezi olduklarını anlattı. Kuruldukları günden bu yana 15 nakil gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz, ilk defa canlıdan canlıya böbrek nakli yaptıklarını söyledi. 3 böbrek naklinin aynı günde yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, "Organ nakline dikkat çekiyorum. Organ bekleyen binlerce vatandaşımız var ve bunlar ekonomiye yük getiriyor. Organ nakli olan hastalar sağlığına kavuşuyor. Ayrıca maliyet açısından da ülkemize katkısı var. Organ bağışını teşvik, vatandaşlık görevimiz olmalı" dedi.